May 29, 2024  
Course Catalog 2023-2024 
    
Course Catalog 2023-2024 [ARCHIVED CATALOG]

Oberlin College and Conservatory


Oberlin College Marker

Oberlin College marker establishing its founding in 1833 by Presbyterian ministers.
Photo credit: Walter Novak


The academic programs of Oberlin College and Conservatory are based in its two divisions with an unduplicated undergraduate enrollment of 2,986: the College of Arts and Sciences (2,453 students) and the Conservatory of Music (335 students). Included in the enrollments of both divisions are 198 students who are enrolled in the Double Degree Program, whose graduates earn both the Bachelor of Arts and the Bachelor of Music degrees.

Academic information differs in some cases between the College of Arts and Sciences and the Conservatory of Music. General policies that apply to all Oberlin College and Conservatory students–for example, admissions, expenses, academic policies, and academic opportunities–are explained in the appropriate sections. For degree-specific information about graduation requirements, major and minor study, and other areas, please refer to the degree-specific sections of this catalog.

arrow About the Bachelor of Arts Degree  
arrow Bachelor of Arts Degree Requirements  

arrow About the Bachelor of Music Degree  
arrow Bachelor of Music Degree Requirements  

arrow About the Double Degree Program  
arrow Double Degree Program Degree Requirements  

arrow Conservatory Diploma and Graduate Program Degree Requirements  

Institution Learning Goals and Objectives


The mission of Oberlin College and Conservatory is to educate students for lives of intellectual, musical, and artistic rigor and breadth; sustained inquiry, creativity, and innovation; and leadership. Oberlin aims to prepare graduates with the knowledge, skills, and perspectives essential to confront complex issues and to create change and value in the world.

Oberlin is committed to educational access and opportunity. It seeks to offer a diverse and inclusive residential learning environment, encourage a free and respectful exchange of ideas, and share an enduring commitment to a sustainable and just society.

The goals underlying Oberlin’s mission are given fuller explication in the division-specific Learning Goals and Outcomes articulated by the faculties of the college and the conservatory. Although the college and the conservatory learning goals and outcomes are distinct, with each division’s goals speaking in particular ways to the aspirations and needs of its students, they nevertheless are commonly rooted in–and together give the fullest flowering to–the core values animating Oberlin and its work, namely, an abiding commitment on the part of students, faculty, staff, and trustees to educational excellence, diversity and community, stewardship, and sustainability.

Institution Organization


Board of Trustees


The Board of Trustees is the governing body of Oberlin College and Conservatory. It manages the welfare of the institution and entrusts day-to-day operations to the president. Oberlin’s board has 29-37 members and completes its work through an executive committee and various subcommittees.

The board consists of 20-28 board-elected members and six alumni-elected members. Trustees serve four-year terms.

There are also three class trustees elected by recent graduating classes to serve three-year terms. The final member of the board is the president of Oberlin College and Conservatory, who serves ex officio.

Detailed information about the Oberlin College and Conservatory Board of Trustees is available here and a listing of honorary trustees is available here.

  • T. Chris Canavan ‘84, chair
  • Lillie Johnson Edwards ‘75, vice chair
  • Carmen Twillie Ambar, ex officio
  • Kofi Asare ‘22
  • Chuck Birenbaum ‘79
  • Robin S. Black ‘72
  • Motoko T. Deane ‘71
  • Menna Demessie ‘02
  • Steve J. Dolcemaschio
  • Francisco X. Dominguez ‘89
  • Sean P. Gavin ‘98
  • Jacob A. Gayle ‘79
  • Frederick R. Haas ‘83
  • Ed Helms ‘96
  • Cynthia Hogan ‘79
  • Charlene Drew Jarvis ‘62
  • Michael E. Kamarck ‘73
  • Eric R. Katzman ‘86
  • Maghan Keita ‘72
  • Lee Koonce ‘82
  • David S. Krischer ‘78
  • Hozefa Lokhandwala ‘97
  • Chesley Maddox-Dorsey ‘81
  • Naeisha McClain ‘20
  • Minsok Pak ‘91
  • Molly Horst Raphael ‘67
  • Patricia Shanks ‘63
  • David E. Shipley ‘72
  • Julia Steyn ‘96
  • Isabel Tadmiri ‘21
  • Leanne C. Wagner ‘76
  • Lisa Yvette Waller ‘87
  • Georgia Yuan ‘75

Executive Leadership Team


Carmen Twillie Ambar - President of Oberlin College and Conservatory

Manuel Carballo - Vice President and Dean of Admissions and Financial Aid
Karen Goff - Vice President and Dean of Students
Michael Grzesiak - Vice President for Advancement
David Hertz - Chief of Staff
Josh Jensen - Vice President for Communications
David Kamitsuka - Dean of the College of Arts and Sciences
Matthew Lahey - Vice President, General Counsel, and Secretary
William Quillen - Dean of the Conservatory of Music
Rebecca Vazquez-Skillings - Vice President for Finance and Administration
Natalie Winkelfoos - Assoc. Vice President for Athletics Advancement and Delta Lodge Director of Athletics and Physical Education

College of Arts and Sciences Faculty and Instructors


Individual listings are prepared from data maintained by the Office of the Dean of the College of Arts and Sciences as of August 31, 2023. Inquiries should be directed to that office.

arrow Contact the Office of the Dean of the College of Arts and Sciences.


Ghassan Abou-Zeineddine (Assistant Professor of Creative Writing)
Zeinab Abul-Magd (Nancy Schrom Dye Professor of Middle East and North African Studies)
Rohini Acharya (Visiting Instructor of Dance)
Mahmuda Afrin Badhan (Visiting Assistant Professor of Physics and Astronomy)
Ann Cooper Albright (Professor of Dance)
Isabel S. Alexander (Associate Head Cross Country Coach and Assistant Track and Field Coach)
Yveline Alexis (Associate Professor of Africana Studies)
Anthony R. Allen (Visiting Assistant Professor of Chemistry and Biochemistry)
Taylor S. Allen (Associate Professor of Biology)
Grace An (Associate Professor of Cinema Studies and French)
Raymond M. Appenheimer (Director of Track and Field and Cross Country)
Richard D. (Bo) Arbogast (Assistant Dean for Student Support)
Jessica L. Arnett (Assistant Professor of Comparative American Studies and Environmental Studies)
Joyce Kloc Babyak (Francis W. and Lydia L. Davis Associate Professor of Religion)
Emilia Bachrach (Associate Professor of Gender, Sexuality, and Feminist Studies and Religion)
Matthew R. Bahar (Associate Professor of History)
Suzanne Barber (Visiting Assistant Professor of Anthropology)
Corey L. Barnes (Robert S. Danforth Associate Professor of Religion)
Marina Barsky (Visiting Assistant Professor of Computer Science)
Emily Barton (Associate Professor of Creative Writing)
Laura J. Baudot (Associate Professor of English and Associate Dean of the College of Arts and Sciences)
Jason M. Belitsky (Associate Professor of Chemistry and Biochemistry)
Andrew W. Bell (Visiting Assistant Professor of History)
Jeremy K. Benjamin (Visiting Lecturer of Theater and Guest Artist)
Leila Ben-Nasr (Visiting Assistant Professor of Comparative American Studies)
Jane E. Bennett (Lecturer of Biology and Laboratory Coordinator)
Amy Berg (Assistant Professor of Philosophy)
Deanna M. Bergdorf (Instructor of Vinyasa Yoga and Director of Winter Term and Global Learning)
Matthew D. Berkman (Assistant Professor of Jewish Studies)
Sharbani Bhattacharjee (Visiting Assistant Professor of Economics)
Monica Blatnik  (Assistant Professor of Biology)
Marc J. Blecher (James Monroe Professor of Politics)
Albert M. Borroni (Senior Instructional Technologist)
Robert A. Bosch (James F. Clark Professor of Mathematics)
Margaret Brehm (Associate Professor of Economics)
Paul A. Brehm (Associate Professor of Economics and Environmental Studies)
Victoria R. Broadus (Visiting Assistant Professor of History)
Pamela E. Brooks (Associate Professor of Africana Studies)
Elizabeth U. (Rian) Brown-Orso (Professor of Cinema Studies)
Jennifer E. Bryan (Professor of English)
Nicholas Bujalski (Visiting Assistant Professor of Russian History)
Katelyn Bustin (Visiting Assistant Professor of Chemistry and Biochemistry)
Jack S. Calcut (Professor of Mathematics)
Talise A. Campbell (Visiting Assistant Professor of Africana Studies and Dance)
Laura L. Carlson-Tarantowski (Lecturer in Theater and Scene Designer)
KJ Cerankowski (Associate Professor of Comparative American Studies and Gender, Sexuality, and Feminist Studies)
Yu-Chi Chang (Visiting Assistant Professor of Chinese History)
Cynthia R. Chapman (Adelia A. F. Johnston and Harry Thomas Frank Professor of Religion)
Stephen F. Checkoway (Kenneth Jacobs ‘71 Associate Professor of Computer Science)
Shuming Chen (Assistant Professor of Chemistry and Biochemistry)
Bonnie Cheng (Associate Professor of Art History and East Asian Studies)
Ron Cheung (Professor of Economics)
Rishad I. Choudhury (Assistant Professor of History)
Julia L. Christensen (Eva and John Young-Hunter Professor of Studio Art)
Samantha Cohen (Visiting Assistant Professor of Creative Writing)
Susan Jane Colley (Andrew and Pauline Delaney Professor of Mathematics)
Jan A. Cooper (John C. Reid Associate Professor of Writing and Communication)
Phoenix Crane (Visiting Assistant Professor of Psychology)
Preston D. Crowder (Visiting Assistant Professor of Africana Studies and Theater)
Stephen F. Crowley (Professor of Politics)
Shana Cui (Assistant Professor of Economics)
Sofia Dang (Lecturer of Theater and Costume Shop Manager)
Nancy E. Darling (Professor of Psychology)
Joshua H. Davidson (Assistant Professor of Statistics and Data Science)
Samantha Davis (Visiting Assistant Professor of Africana Studies and Politics and Mellon Postdoctoral Fellow)
Thomas Dawkins (Interim Director of the Bonner Center)
William Patrick Day (Professor of Cinema Studies and English)
Alexander de la Peña (Head Swimming and Diving Coach and Aquatics Director)
Hsiu-Chuang Deppman (Professor of East Asian Studies)
Nathan DeProspo (Visiting Assistant Professor of Writing and Communication)
Scott Devine (Lecturer of Theater and Audio Technician)
Patricia Ann deWinstanley (Professor of Psychology)
Ivana Di Siena (Senior Lecturer of Italian)
Ana María Díaz Burgos (Eric and Jane Nord Associate Professor of Hispanic Studies)
Rachel Diethorn (Assistant Professor of Mathematics)
Jasmine Dixon (Visiting Instructor of Business)
John V. Duca (Robert S. Danforth and Ben W. Lewis Professor of Economics)
Myles Dunigan (Lecturer of Studio Art)
Stephany Dunmyer (Head Women’s Basketball Coach)
Jacob Dunwiddie (Senior Director of Student Success)
Adam D. Eck (David H. and Margaret W. Barker Associate Professor of Computer Science)
Debra El-Amin (Clinical Director and Staff Psychologist)
Matthew J. Elrod (Robert and Eleanor Biggs Professor of Natural Science and Professor of Chemistry and Biochemistry)
Justin L. Emeka (Associate Professor of Africana Studies and Theater)
Yorki J. Encalada-Egúsquiza (Visiting Assistant Professor of Hispanic Studies and Faculty-in-Residence of Spanish House)
Brook A. Escobedo (Assistant Dean of Academic Support)
Al S. Evangelista (Assistant Professor of Dance)
Theodore R. Evans (Instructor of Business and Director of Entrepreneurship)
Rachel K. Eveleth (Assistant Professor of Geosciences)
Sebastiaan Faber (Professor of Hispanic Studies)
Amaryllis Chanda Feldman (Assistant Professor of Creative Writing)
David Feldman (Visiting Assistant Professor of Sociology)
Molly Q. Feldman (Assistant Professor of Computer Science)
Jay Fiskio (Professor of Environmental Studies)
Stephen A. FitzGerald (Professor of Physics and Astronomy)
Chris Flaharty (Associate Professor of Theater and Costume Designer)
Megan E. Flansburg (Visiting Assistant Professor of Geosciences)
Clara Margaret Flood (Instructor of Geographic Information Systems and Geosciences Laboratory Manager)
Michael David Forrest (Associate Professor of Politics)
Cynthia S. Frantz (Norman D. Henderson Professor of Psychology)
Joshua M. Freedman (Assistant Professor of Politics)
Darla G. French (Lecturer of Biology and Laboratory Coordinator)
Amanda Fronek (Assistant Dean of Student Success)
Meredith M. Gadsby (Associate Professor of Africana Studies)
Sara D. Gaines (Director of Academic Advising Programs)
Dorit A. Ganson (Associate Professor of Philosophy)
Todd S. Ganson (Professor of Philosophy)
Jennifer R. Garcia (Assistant Professor of Politics)
Dinah L. George (Guest Lecturer and Farm Practicum Coordinator)
Jesse K. Gerstin (Lecturer of Business)
Jason M. Gleditsch (Visiting Assistant Professor of Biology)
Danielle Godon-Decoteau (Assistant Professor of Psychology)
Aaron D. Goldman (Associate Professor of Biology)
Juliana Goodman (Lecturer of Creative Writing)
Jessica Gorgas (Director of Student Leadership)
David M. Gutherz (Visiting Assistant Professor of Writing and Communication)
Sergio C. Gutiérrez Negrón (Irvin E. Houck Associate Professor of Hispanic Studies)
Anjanette Hall (Assistant Professor of Theater)
Elizabeth C. Hamilton (Associate Professor of German Language and Literatures and Associate Dean of the College of Arts and Sciences)
Holly R. Handman-Lopez (Assistant Professor of Dance)
DeSales Harrison (Professor of English)
Jason D. Haugen (Associate Professor of Anthropology)
Rachel F. Hems (Visiting Assistant Professor of Chemistry and Biochemistry)
Jihye Heo (Assistant Professor of Economics)
Laura B. Herron (Assistant Professor and Associate Dean for Academic Standing)
Evan Hilpman (Visiting Assistant Professor of Biology)
Amanda Hodes (Lecturer of Creative Writing)
Erika G. Hoffmann-Dilloway (Professor of Anthropology)
Thomas Israel Hopkins (Senior Lecturer of Creative Writing)
Taylor M. Houck (Head Women’s Soccer Coach)
Christopher D. Howard (Associate Professor of Neuroscience)
Adam Howat (Visiting Assistant Professor of Politics)
Chris M. Howell (James Monroe Professor of Politics)
Roberto Hoyle (Associate Professor of Computer Science)
Steven R. Huff (Professor of German Language and Literatures)
Kip Grosvenor Hutchins (Visiting Assistant Professor of Environmental Studies)
Allegra Hyde (Assistant Professor of Creative Writing)
Wendy Beth Hyman (Professor of English)
Laurel Iber (Visiting Assistant Professor of French)
Yumi Ijiri (Francis D. Federighi Professor of Physics and Astronomy)
Ledina Imami (Assistant Professor of Social Psychology)
Erik W. Inglis (Mildred C. Jay Professor of Art History)
Josh Innerst (Visiting Assistant Professor of Theater)
Asif Iqbal (Visiting Assistant Professor of English)
Eric A. Ishida (Head Men’s Tennis Coach)
Vladimir V. Ivantsov (Assistant Professor of Russian, East European, and Eurasian Studies)
Olesya Ivantsova (Lecturer of German Language and Literatures)
Caroline B. Jackson-Smith (Professor of Africana Studies and Theater)
Grace Jaffe (Visiting Assistant Professor of Mathematics)
Sheila Miyoshi Jager (Professor of East Asian Studies)
Daniel R. James (Lecturer of Theater and Technical Coordinator)
Seoyeon Jo (Visiting Instructor of Economics)
Daphne John (Associate Professor of Sociology and Director of Assessment and Accreditation)
Gillian Johns (Associate Professor of English)
Jay Johnson (Instructor of Cinema Studies)
Michelle A. Johnson (Assistant Professor of Neuroscience)
David G. Kamitsuka (Dean of the College of Arts and Sciences)
Ichigo (Mina) Kaneko (Visiting Assistant Professor of Comparative Literature)
R. Kauff (Visiting Assistant Professor of Studio Art)
Mika Kawashima (Lecturer of Japanese Language)
Yukumi Kawashima (Visiting Instructor of Japanese Language)
Melinda A. Keller (Instructor of Physics and Astronomy and Laboratory Manager)
Sarah Jane Kerwin (Visiting Assistant Professor of English)
Joshua Kesterson (Lecturer and Dean’s Office Program Coordinator)
Jacob Koestler (Lecturer of Studio Art)
Jeffrey A. Koleno (Visiting Instructor)
Sachiko Kondo (Lecturer of Japanese Language)
Evan P. Kresch (Associate Professor of Economics)
Katharine Krueger (Visiting Instructor of the First-Year Seminar Program)
Hiroko Kumaki (Assistant Professor of Anthropology, Medical and Cultural)
Gunnar F. Kwakye (Robert W. and Eleanor H. Biggs Professor of Neuroscience)
Leslie E. Kwakye (Associate Professor of Neuroscience)
Amy M. Larson (Lecturer of Dance)
Marta J. Laskowski (Robert S. Danforth Professor of Biology)
E. Holley Ledbetter (Visiting Instructor of Art History)
Benjamin T. Lee (Professor of Classics)
Shinkyu Lee (Visiting Assistant Professor of Politics)
Anna C. Levett (Visiting Assistant Professor of Comparative Literature)
Howard Levinson (Assistant Professor of Computer Science)
Kai Li (Senior Lecturer of Chinese Language)
Eric Lin (Associate Professor of Business)
Nan K. Lin (Visiting Assistant Professor of Religion)
Benjamin Linowitz (Associate Professor of Mathematics)
Fang Liu (Senior Lecturer of Chinese Language)
Anna Lordan (Visiting Assistant Professor of Russian, East European, and Eurasian Studies)
David W. Lucas (Visiting Assistant Professor of Creative Writing)
April Luginbuhl Mather (Visiting Instructor of Environmental Studies)
Andrew Macomber (Assistant Professor of East Asian Religions)
Jessica Madison Pískatá (Visiting Assistant Professor of Environmental Studies)
Annie Maloney (Visiting Assistant Professor of Art History)
Kristina Mani (Professor of Politics)
Amy V. Margaris (Associate Professor of Anthropology)
Christoph Marx (Associate Professor of Mathematics)
Ali Masood (Assistant Professor of Politics)
Greggor Mattson (Professor of Sociology)
Michael McCarrin (Visiting Assistant Professor of Computer Science)
Kyle R. McCarthy (Lecturer of Creative Writing)
Laurie Hovell McMillin (Professor of Writing and Communication and Director of the Writing Program)
Manish A. Mehta (Professor of Chemistry and Biochemistry)
Brad C. Melzer (Visiting Lecturer of Environmental Studies)
Clinton Merck (Visiting Assistant Professor of Psychology)
Carmen Merport Quiñones (Assistant Professor of Comparative American Studies)
Mahmoud Meslat (Visiting Instructor of Arabic)
Kathryn A. Metz (Director of Musical Studies and Mellon Mays Undergraduate Fellowship Administrative Coordinator)
Cristinel P. Mîinea (Instructor of Chemistry and Biochemistry and Laboratory Manager)
Stiliana V. Milkova (Associate Professor of Comparative Literature)
Albert G. Miller (Associate Professor of Religion)
Erin N. Mitchell (Interim Head Women’s Lacrosse Coach)
Pablo R. Mitchell (Professor of History)
Zeinab Mohamed (Assistant Professor of Statistics and Data Science)
Gabriel M. Moore (Assistant Professor of Biology)
Michael J. Moore (Donald R. Longman Professor of Biology)
Harmony Cross Morel (Dean of Student Success)
Rebecca M. Morrow (Assistant Dean of Student Success)
Evgeniya Moskaleva (Visiting Assistant Professor of Economics)
Peter D. Naegele (Psychology Research Technician)
Joseph P. Natt (Lecturer of Theater and Senior Technical Coordinator)
Christina S. Neilson (Associate Professor of Renaissance and Baroque Art History)
D. Blake New (Head Men’s Soccer Coach)
Caroline W. Newhall (Assistant Professor of History)
Thomas Newlin (Professor of Russian, East European, and Eurasian Studies)
Thao P. Nguyen (Visiting Assistant Professor of Gender, Sexuality, and Feminist Studies)
Pipo H. Nguyen-Duy (Professor of Studio Art)
Patrick J. O’Connor (Associate Professor of Hispanic Studies)
Emer S. O’Dwyer (Associate Professor of East Asian Studies and History)
Catherine M. Oertel (Professor of Chemistry and Biochemistry)
Monica Olszens (Senior Lecturer of Neuroscience)
Darko K. Opoku (Associate Professor of Africana Studies)
Kirk W. Ormand (Nathan A. Greenberg Professor of Classics)
Robert P. Owen (Associate Professor of Physics and Astronomy)
Kristina Paabus (Associate Professor of Studio Art and Director of the Oberlin Center for Russian, East European, and Central Asian Studies)
F. Zeb Page (Professor of Geosciences)
Paul R. Pahoresky (Visiting Instructor of Economics)
Tracie A. Paine (Claire Emma McGreggor ‘11 Associate Professor of Neuroscience)
Michael D. Parkin (Erwin N. Griswold Professor of Politics and Associate Dean of the College of Arts and Sciences)
Christie L. Parris (Associate Professor of Sociology)
William H. Parsons (Associate Professor of Chemistry and Biochemistry)
Swapna Pathak (Associate Professor of Environmental Studies)
Cadence M. Pearson Lane (Instructor of Vinyasa Yoga)
Udara Peiris (Visiting Associate Professor of Economics)
Jeffrey S. Pence (Associate Professor of Cinema Studies and English)
Gina M. Pérez  (Professor of Comparative American Studies)
Ana C. Perry (Assistant Professor of Art History)
Maureen A. Peters (Professor of Biology)
John E. Petersen (Paul Sears Distinguished Professor of Environmental Studies)
Charles F. Peterson (Associate Professor of Africana Studies and Director of the Lemle Center)
Alexandra J. Pike (Visiting Assistant Professor of Biology)
Andrew D. Pike (Visiting Assistant Professor of Biology)
Baron L. Pineda (Professor of Anthropology)
Geoffrey B. Pingree (Professor of Cinema Studies)
Ryan M. Polak (Head Men’s Lacrosse Coach)
John S. Pont (Head Football Coach and Offensive Coordinator)
Julie K. Pratt (Head Softball Coach)
Shari Rabin (Associate Professor of Jewish Studies and Religion)
Alysia Ramos (Associate Professor of Dance)
Matthew F. Rarey (Associate Professor of African and Black Atlantic Art History)
Erica F. Rau (Head Volleyball Coach and Assistant Athletics Director)
Johnathan R. Ray (Head Baseball Coach)
Candice Raynor (Lecturer of Africana Studies and Director of Afrikan Heritage House)
Jessica C. Resvick (Assistant Professor of German Language and Literatures)
Joseph E. Rizzolo (Instructor of Cinema Studies and Media Engineer)
Elizabeth Lindsey Rogers (Assistant Professor of Creative Writing and Director of Oberlin Writers-in-the-Schools)
Keith Rohr (Ashby Business Scholars Instructor)
Julien P. Roland (Lecturer of French and Faculty-in-Residence of French House)
Angela J. Roles (Associate Professor of Biology)
Akwete Roman (Visiting Instructor of the First-Year Seminar Program)
Michael B. Roman (Assistant Professor of Africana Studies and Studio Art)
Renee C. Romano (Robert S. Danforth Professor of History)
Laura M. Romberg (Associate Professor of Biology)
Donna M. Russell (Assistant Dean for Student Support)
Kimberly Russell (Employee Wellness Project Manager)
Lisa M. Ryno (Associate Professor of Chemistry and Biochemistry)
Martin H. Saavedra (William G. Smith Associate Professor of Economics)
Annemarie H. Sammartino (Professor of History)
Eve N. Sandberg (Robert S. Danforth Professor of Politics)
Rachel A. Saylor (Assistant Professor of Chemistry and Biochemistry)
Jade L. Schiff (Assistant Professor of Politics)
Amanda H. Schmidt (Professor of Geosciences)
Sara M. Schoenhoft (Associate Director of Campus Recreation)
Sarah C. Schuster (Professor of Studio Art)
John H. Scofield (Professor of Physics and Astronomy)
Jillian M. Scudder (Associate Professor of Physics)
Benjamin Sehnert (Visiting Assistant Professor of Politics)
Matthew J. Senior (Ruberta T. McCandless Professor of French)
Kari B. Senkowski Barclay (Assistant Professor of Theater)
Shiva Senthil (Head Men’s Basketball Coach)
Rudabeh Shahid (Visiting Assistant Professor of Politics)
Md Rumi Shammin (Professor of Environmental Studies)
Meredith Shea (Visiting Assistant Professor of Mathematics)
Ann Sherif (Professor of East Asian Studies)
Abby Sherrill (Fabrication Laboratory Supervisor)
Patrick A. Simen (Associate Professor of Neuroscience)
Danielle C. Skeehan (Associate Professor of English)
Kevin Skinner (Visiting Assistant Professor of Chemistry and Biochemistry)
Matthew Skrzypczyk (Lecturer of French)
Cortney L. Smith (Assistant Professor of Writing and Communication)
Leonard V. Smith (Frederick B. Artz Professor of History)
Alicia Smith-Tran (Assistant Professor of Sociology)
Claire T. Solomon (Associate Professor of Hispanic Studies)
Maia V. Solovieva (Senior Lecturer of Russian, East European, and Eurasian Studies)
Joshua D. Sperling (Assistant Professor of Cinema Studies and Creative Media Director of Arts and Sciences)
Jason E. Stalnaker (Donald R. Longman Professor of Physics and Astronomy)
Eric A. Steggall (Lecturer and Managing Director of Dance and Theater)
Magdalena Stepnik (Head Women’s Tennis Coach)
Daniel F. Styer (John and Marianne Schiffer Professor of Physics and Astronomy)
Harrod J. Suarez (Associate Professor of English)
Ayuka Suemasa (Lecturer of Japanese Language)
Harald (Hal) T. Sundt (Senior Lecturer of Writing and Communication)
Kelly Tabbutt (Visiting Assistant Professor of Sociology)
Samuel P. Taggart (Associate Professor of Computer Science)
Sheera S. Talpaz (Assistant Professor of Comparative Literature and Jewish Studies)
Dennis Tang (Lecturer of Creative Writing)
Cynthia B. Taylor (Associate Professor of Computer Science)
Bryan A. Terrazas (Assistant Professor of Physics and Astronomy)
Natasha Tessone (Associate Professor of English)
Katherine J. Thomson-Jones (Professor of Philosophy)
Martin R. Thomson-Jones (Professor of Philosophy)
Raechel L. Tiffe (Visiting Assistant Professor of Comparative American Studies and Gender, Sexuality, and Feminist Studies)
Dominic J. Toscano (Assistant Professor of Chinese)
Rebecca Totton (Assistant Professor of Psychology)
Carmen P. Tovar (Senior Lecturer of Hispanic Studies)
Christopher V. Trinacty (Professor of Classics)
Laura C. Truitt (Visiting Assistant Professor of Studio Art)
Carol Tufts (Associate Professor of English)
Kimberly J. Tungseth-Faber (Instructor of Hispanic Studies and Director of Spanish in the Elementary Schools Program)
Sara C. Verosky (Associate Professor of Psychology)
Veronica P. Vriesman (Assistant Professor of Geosciences)
Veljko M. Vujacic (Professor of Sociology)
Benjamin R. Wach (Instructor of Bowling and Assistant Track and Field Coach for Sprints and Hurdles)
Pallavi V. Wakharker (Visiting Assistant Professor of Creative Writing)
Emily Q. Wang (Assistant Professor of Computer Science)
Noel H. Warford (Visiting Instructor of Computer Science)
Kristen Welsh Unwala (Visiting Assistant Professor of Geosciences)
Jessica R. West (Head Field Hockey Coach)
Andrew T. Wilburn (Professor of Classics)
Sarah T. Wilker (Visiting Assistant Professor and Thomas F. Cooper Postdoctoral Fellow in Classics)
Jefferson (Zé) Wille Kielwagen (Assistant Professor of Studio Art)
Elizabeth L. Wilmer (Professor of Mathematics)
Alexander N. Wilson (Visiting Assistant Professor of Mathematics)
Travis M. Wilson (Associate Professor of Psychology)
Natalie Winkelfoos (Associate Vice President for Athletics Advancement and Delta Lodge Director of Athletics and Physical Education)
Jeffrey A. Witmer (Professor of Statistics)
Richard Wood (Lecturer of Studio Art and Arts Facilities Manager)
Kevin M. Woods (Professor of Mathematics)
Matthew H. Wright (Professor of Theater)
Christine S. Wu (Assistant Professor of Psychology)
Ellen B. Wurtzel (Associate Professor of History)
Qiao Yu (Visiting Instructor of Chinese Language)
Amanda Zadorian (Visiting Assistant Professor of Politics)
Yujia Zhang (Visiting Assistant Professor of Environmental Studies)

Conservatory of Music Faculty and Instructors


Individual listings are prepared from data maintained by the Office of the Dean of the Conservatory of Music as of August 31, 2023. Inquiries should be directed to that office.

arrow Contact the Office of the Dean of the Conservatory of Music.


Darrett B. Adkins (Associate Professor of Cello)
Brian Alegant (Professor of Music Theory)
Chris Anderson (Director of the Oberlin Jazz Ensemble)
Courtney Savali Andrews (Assistant Professor of African American and African Diasporic Musics)
Abigail R. Aresty (Lecturer of Technology in Music and the Related Arts and Technical Director)
Mitchell A. Arnold (Instructor of Conducting)
Stephen Aron (Teacher of Classical Guitar)
Jay R. Ashby (Associate Professor of Jazz Arranging)
Thomas A. Bandy (Associate Professor of Vocal Accompanying)
Gary L. Bartz (Professor of Jazz Saxophone)
Sigurbjorn (Sibbi) Bernhardsson (Professor of Violin)
David H. Bowlin (Professor of Violin)
Weedie Braimah (Associate Professor of West African Drumming)
David Breitman (Associate Professor of Historical Performance)
Gerald L. Cannon (Associate Professor of Jazz Bass)
John L. Cavanaugh (Executive Director of Keyboard Technology)
Salvatore C. Champagne (Professor of Singing)
Angela M. Cheng (Professor of Piano)
Chul Hyung Cho (Visiting Teacher of Chamber Music)
Alvin Chow (Professor of Piano)
Christa G. Cole (Assistant Professor of Music Theory)
Chris J. Coles (Teacher of Jazz Studies)
Kendra Colton (Associate Professor of Voice)
Thai Son Dang (Professor of Piano)
Francesca R. dePasquale (Assistant Professor of Violin)
Kirsten I. Docter (Associate Professor of Viola and Chamber Music)
Jonathan Dormand (Guest Artist)
Mathilda L. Edge (Assistant Professor of Voice)
Mark T. C. Edwards (Associate Professor of Harpsichord)
Susan L. Ellinger (Associate Director of Conservatory Professional Development)
Diane K. Evans (Visiting Associate Professor of Harp)
Yulia Fedoseeva (Teacher of Piano)
Larissa J. Fekete (Senior Lecturer of English for Speakers of Other Languages)
Robert Ferrazza (Professor of Jazz Guitar)
Jennifer A. Fraser (Professor of Ethnomusicology)
Michael A. Frazier (Assistant Professor of Composition)
Donald S. (Sam) Gardner (Visiting Assistant Professor of Music Theory)
Andrew Garver (Associate Director of Conservatory Audio Services)
Lillian Gordis (Visiting Assistant Professor of Harpsichord)
John W. Gruber (Assistant Professor of Trombone)
Jamey G. Haddad (Professor of Advanced Improvisation)
La Tanya R. Hall (Associate Professor of Jazz Voice)
William W. Hart (Professor of Jazz Percussion)
Stephen Hartke (Professor of Composition)
Jared C. Hartt (Professor of Music Theory)
Daniel Hathaway (Visiting Teacher)
Stephanie Havey (Visiting Assistant Professor of Opera Theater)
Richard Hawkins (Professor of Clarinet)
Edward J. Henderson (Professor of Jazz Trumpet)
James W. Howsmon (Professor of Instrumental Accompanying)
Aurie Hsu (Associate Professor of Technology in Music and the Related Arts and Senior Associate Dean for Academic Affairs)
Edwin Huizinga (Visiting Assistant Professor of Baroque Violin)
Stanislav Ioudenitch (Associate Professor of Piano)
Christopher S. Jenkins (Visiting Assistant Professor of Musicology and Associate Dean for Academic Support)
Dana E. Jessen (Associate Professor of Contemporary Music and Improvisation)
Raphael E. Jiménez (Professor of Conducting and Director of the Oberlin Orchestras)
Katherine E. Jolly (Associate Professor of Voice)
Jesse B. Jones (Associate Professor of Composition)
Megan Kaes Long (Associate Professor of Music Theory)
Ross P. Karre (Associate Professor of Percussion)
Steven Kemper (Associate Professor of Computer Music and Digital Arts)
Jody L. Kerchner (Professor of Music Education)
Dmitry Kouzov (Associate Professor of Cello)
Paul D. Kushious (Visiting Teacher of Chamber Music)
Emily Laurance (Visiting Associate Professor of Musicology)
Timothy A. LeFebvre (Professor of Singing)
Rebecca V. Leydon (Professor of Music Theory)
Tatiana Lokhina (Collaborative Pianist)
Megan Kaes Long (Associate Professor of Music Theory)
Thomas Handman Lopez (Professor of Computer Music and Digital Arts)
R. Joseph Lubben (Associate Professor of Music Theory)
Michael R. Lynn (Professor of Recorder and Flute)
Jessica L. Lyons (Instructor of English for Speakers of Other Languages)
Andrea J. McAlister (Professor of Piano Pedagogy)
Charles E. McGuire (Professor of Musicology)
Heather Mease (Visiting Assistant Professor of Computer Music and Digital Arts)
Jan M. Miyake (Professor of Music Theory)
Dylan M. Moffitt (Visiting Teacher of Secondary Percussion)
Kelly A. Mollnow Wilson (Teacher)
Kathryn M. Montoya (Assistant Professor of Baroque Oboe)
Jonathan W. Moyer (Associate Professor of Organ)
Robert A. Murphy (Associate Director of Piano Technology and Curator of Historical Keyboard Instruments)
Kyung-Eun Na (Associate Professor of Opera Coaching)
James R. O’Leary (Associate Professor of Musicology)
Jonathan Ong (Artist-Teacher of Violin)
Bryan J. Parkhurst (Associate Professor of Music Theory)
Andrew C. Pattison (Assistant Professor of Bassoon)
Andrew Y. Pau (Associate Professor of Music Theory)
John Petrucelli (Postdoctoral Fellow of Jazz History)
Steven E. Plank (Professor of Musicology)
Roy L. Poper (Associate Professor of Trumpet)
William N. Quillen (Professor of Musicology and Dean of the Conservatory of Music)
Christa Rakich (Visiting Professor of Organ)
Rebecca Reed (Assistant Professor of Viola da Gamba and Baroque Cello)
Gregory C. Ristow (Associate Professor of Conducting and Director of Vocal Ensembles)
SungSil Ro (Guest Artist)
Abigail M. Rojanksy (Artist-Teacher of Viola)
Tracy Rowell (Teacher of Bass)
Francis M. Wilson (Visiting Assistant Professor of Computer Music and Digital Arts)
David J. Saltzman (Visiting Associate Professor of Tuba)
Paul Samuels (Teacher of Jazz Studies)
Mari Sato (Visiting Teacher of Chamber Music)
Jeffrey Scott (Associate Professor of Horn)
Robert G. Shannon (Professor of Pianoforte)
Zhan Shu (Instructor of Orchestral Repertoire for Violin)
Peter J. Slowik (Professor of Viola)
Eron F. Smith (Assistant Professor of Music Theory)
Kaley Smith (Instructor of Opera Theater)
Haewon Song (Professor of Piano)
Lisa Stidham (Teacher of Vocal Studies)
Alexandra R. Still (Professor of Flute)
Peter A. Takács (Professor of Pianoforte)
Michael L. Telin (Visiting Teacher)
Andrew C. Tripp (Lecturer of Recording Arts and Production and Director of Conservatory Audio Services)
William van der Sloot (Professor of Violin)
Daniel L. Wall (Associate Professor of Jazz Piano)
Robert D. Walters (Professor of Oboe and English Horn)
Anthony Weinstein (Assistant Professor of Class Piano)
Timothy P. Weiss (Professor of Wind Conducting)
Derek A. Zadinksy (Teacher of Bass)
Louise R. Zeitlin (Associate Professor of Community Engagement)